STA Estonia top
Eesti Noorte Purjeõppeselts „STA Estonia“ alustas tegevust 2011. aasta aprillis ja nüüdseks oleme tegutsenud juba kolm aastat. Tagasi vaadates võib nentida, et need aastad on olnud äärmiselt teguderohked. Oleme pakkunud noortele hulgaliselt põnevaid purjeõppesõite, võistelnud rahvusvahelistel regattidel, osalenud messidel, korraldanud üritusi ja teinud innukalt teavitustööd.

2011mapnew2011. aastal võistles purjeõppejaht St. Iv kaptenite Margus Zahharovi ja Helen Ormuse juhtimisel kahel purjeõpperegatil – The Tall Ships Races 2011 ja The 2011 Culture Tall Ships Regattal. Eesti purjeõppejaht saavutas oma noore meeskonnaga võidusõitudel väga häid tulemusi võttes üldvõidu oma 06082011254võistlusklassis ja noored said esimesed avameresõidu kogemused. St. Iv seilas kaugetel meredel peaaegu kolm kuud, pika teekonna eel tuli teha jahile korralik hooldus ja varuda kaasa muljetavaldav kogus varustust. The Tall Ships Races 2011 viis meid Iirimaale, Šotimaale, Shetlandi saartele, Norrasse, Rootsi, Taani, Saksamaale, Leetu ja Soome. Sügisel korraldasime koostöös Soome Purjeõppeorganisatsiooniga STAF Eesti noortele kaks tasuta purjeõppesõitu Soome saarestikku.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2012WEBMAP2012. aastal võtsime taas ette pika sõidu, et osaleda The Tall Ships Races 2012 regatil ja The Irish Sea Regattal. Eesti purjeõppejahi St. Iv kapteniks oli Margus Zahharov ja tema abideks Helen Ormus ning Linda Marie Ormus. Kaugeim sihtkoht oli tol suvel Cadiz Lõuna-Hispaanias, kust Aafrika jääb kiviviske kaugusele. Kolm võidusõitu Atlandi ookeanil, Biskaia lahel ja Iiri meres olid põnevad ning proovilepanevad. Esimesel võidusõidul Saint Malost Lissaboni olid kõik meeskonnaliikmed peale kapteni alla 25-aastased.

2012. aastal jõudis St. Ivi meeskond taas 2012LogosPromo_0poodiumikohale, kõigil The Tall Ships Races regati võidusõitudel olime teisel kohal. Regati lõpus tunnustas purjeõppelaevastik St. Iv-i meeskonda kui silmapaistvat sõpruse ja rahvusvahelise mõistmise edendajat ning St. Ivist sai Sail Training Internationali avamereregattide ajaloo kõige väikem jaht, kes on saanud The Friendship Trophy rändkarika. 2012. aastal sai Purjeõppeseltsi kaudu 4 Eestimaa noort Omaani Sultanaadi stipendiumi, mis toetab noorte osalemist The Tall Ships Races regattidel.

2013 logoga suurOma tegevust laiendasime ka 2013. aastal. Esimest korda Purjeõppeseltsi ajaloos oli The Tall Ships Races regatil osalemise ajakava selline, et St. Iv oli Eestist ära kõigest kaks kuud. Kevadel ning sügisel korraldasime Tallinna lahel noortele purjeõppesõite ja Soome saarestikus kolmepäevast navigatsiooni- ja purjepraktikat. The Tall Ships Races regatil purjetas20130728_123140 Purjeõppeseltsi egiidi all kaks jahti – meie staažikas purjeõppejaht St. Iv kapten Margus Zahharovi juhtimisel ja Kieli Briti sõjaväe jahtklubi jaht Osprey, mille kapteniks oli Helen Ormus. Ka 2012. aastal ei tulnud jahid regatilt koju tühjade kätega, St. Iv sai esimesel võidusõidul 2. koha. Korraldasime The Tall Ships Races 2013 Cruise in Company etappi, mille käigus tõime purjeõppelaevastiku Eesti läänerannikule ja Saaremaale. Eesti sadamaid külastas 53 purjekat erinevatest Euroopa riikidest. Saaremaal peatus 47 20130724_085709purjelaeva, millest suurimad olid üle 70-meetrised purjelaevad, vanimad üle 100- aastased puulaevad, lisaks hulk moodsaid purjekaid. Roomassaare sadamas seisvad purjekad pakkusid unustamatut vaatepilti, sadamamelu ning kontserdid tõid kohale üle kümne tuhande huvilise. Pooleteise aasta pikkuse ettevalmistuse tulemuseks oli ühed suuremad merepäevad Eestis ja ajaloo suurim merepidu Saaremaal. Turismiarendajad nimetasid Saaremaa merepäevad 2013. aasta Turismiteo tiitli vääriliseks ja Saaremaa Merekultuuriselts andis Purjeõppeseltsile Saaremaa 2013. aasta mereteo auhinna.

IMG_6612Omaani Sultanaadi stipendiumiga said 2013. aastal merele 7 Eestimaa noort, kellest kuus osales The Tall Ships Races 2013 regatil Läänemerel ja ühel õnnestus purjetada The Lycamobile Mediterranean Tall Ships Regatta 2013 regatil Purjelaeval Gulden Leeuw.

2013. aasta sügisel osalesime Vahemerel The Lycamobile Mediterranean Tall Ships Regatta 2013 regatil jahiga Kilil kapten Helen Ormuse juhtimisel. Võidusõit algas Toulonis, Lõuna-Prantsusmaal ja lõppes La Spezias, Põhja-Itaalias.  Kilil saavutas D-klassis 4. koha ning Communication Prize eriauhinna.

Map2014(HD) originaalKäesoleval aastal oleme oma tegevust veelgi laiendamas. Maikuus alustame Tallinna lahel purjeõppejahiga St. Iv purjeõppesõite, et Tallinna noored saaksid õppida purjetamist. Alustame ümber Naissaare sõitudega, et õppurid saaksid rohkem purjepraktikat ja lisaks lahel seilamisele ka sõidu planeerimise oskusi. Teeme mitu sõitu Soome saarestikku ja viime Eesti noored Eesti lipu all taas The Tall Ships Races 2014 regatile. The Tall Ships Races 2014 algab Hollandis, Harlingeni linnas, kust purjetatakse võidu Norrasse, Fredrikstadi. Fredrikstadile järgneb hingematvalt kaunis Cruise in Company etapp mööda Norra rannikut, kui 9 päeva purjetame Norra fjordides ja saarte vahel, külastamme mitmeid linnu ja kindlasti Lysefjordi. Teine võidusõit stardib Bergenist, Norras ja lõpeb Esbjergis, Taanis, kus The Tall Ships Races 2104 saab väärilise lõpupeo. Esbjergist purjetame südasuvises soojuses üle Läänemere tagasi koju Eestisse. Sõidame läbi Kieli kanali, peatume Bornholmi saarel ja Gotlandi saarel, kus sel ajal on Visby linna keskajapäevad laatade, kontsertide, rüütliturniiride ja ajaloolise lahingu etendamisega. Meie kaptenid Helen Ormus ja Margus Zahharov osalevad SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014 regatil, kus Margus on Soome noorte purjeõppeorganisatsiooni SNUPU renditud jahi kapten Cruise in Company etapil ja teisel võidusõidul ja Helen teeb tööd purjeõppelaevastiku sideohvitserina saatelaeval.

Ka sel aastal saavad mitmed Eesti noored Omaani Sultanaadi stipendiumi toel Sail Training Internationali korraldatavatele regattidele purjetama. Praeguseks hetkeks on stipendiumi saanud juba 6 inimest, läbivaatamisel on veel 3 avaldust.

Aasta alguses alustasime koostööd Eesti Mereakadeemiaga, et tutvustada noortele purjeõpet ja mereharidust. Üks suur osa meie koostööst Mereakadeemiaga on maha kantud purjejahi Vesta, mille Mereakadeemia andis Purjeõppeseltsile üle kui õppematerjali, taastamine koos Purjeõppeseltsi noorte liikmetega, et Vesta saaks jälle purjeõppejahina merd sõita.