Kuus aastat tagasi ehk 2011. aasta aprillikuus kanti registrisse MTÜ Eesti Noorte Purjeõppeselts “STA Estonia”. Meie väike organisatsioon sündis tänu kapten Margus Zahharovi läbi mitme aastakümne kestnud tegevusele, mille käigus on ta paljudele noortele andnud esmase purjetamiskogemuse ja võimaluse sõita maailma kõige põnevamal avamereregatil The Tall Ships Races. Selle töö loogilise jätkuna sündiski Purjeõppeselts, mille eesmärk on viia merele 15. – 25. aastaseid noori ja hingelt noori inimesi, kes tahavad purjetamist õppida ja meeskonnana ühise eesmärgi nimel tegutseda.

Vaid kaks kuud pärast asutamist, 2011. aasta juuni alguses asus seltsi egiidi all ja kapten Marguse juhtimisel purjeõppejaht St. Iv kolmekuulisele sõidule Põhjamerele ja Atlandi ookeanile, et võistelda The Tall Ships Races regatil. Selle sõidu kõigil neljal võistlusetapil tuli St. Iv poodiumikohale ning tõi koju The Tall Ships Races 2011 regati üldvõidu oma võistlusklassis. Lisaks võidusõitudel saavutatud kohtadele võisime esimese tegevusaasta lõpuks nentida, et üle viiekümne noore said St. Ivi pardal purjetamiskogemuse.

  • The Tall Ships Races 2016 map

2012. aastal sõitsime Gibraltarini ja tagasi Eestisse, St. Ivi meeskond võitis lisaks poodiumikohtadele suurima tunnustusena kaasvõistlejate poolt Friendship Trophy. Meil on olnud meeskonnas noori, kes mitte ainult ei purjeta esimest korda elus, vaid ka esimest korda oma pesu pesevad, süüa teevad ja nõusid pesevad. Seega on purjeõpe olnud palju enamat, kui meresõit ja purjede sättimine – see on väärtuslik elukogemus. Üks meie noortest meeskonnaliikmetest ütles kunagi, et purjetades kaovad kõik pseudoprobleemid, mida enda jaoks välja mõeldakse, ja alles jääb ehe olemine.

Iga aastaga on kasvanud Purjeõppeseltsi liikmete arv ja lisandunud on põnevaid võimalusi, mida noortele pakume – olgu need igal teisipäeval ja neljapäeval toimuvad kahetunnised purjeõppesõidud Tallinna lahel, kuhu võib igaüks etteteatamisel osalema tulla, põnevad kolmepäevased Soome saarestiku sõidud või meie iga-aastane tippsündmus The Tall Ships Races, kui noored saavad majesteetlikus purjelaevastikus koos tuhandete Euroopa noortega koos purjetada ja võidu sõita.

The Tall Ships Races 2013 laevastik Eestis2016-03-04T00:59:51+02:00

Alates 2012. aastast on Eesti noored saanud kandideerida 500 € suurusele  Omaani Sultanaadi Stipendiumile, mis aitab katta The Tall Ships Races regatil osalemise pardatasu. Omaani Sultanaadi Stipendiumi abil on juba 38 Eesti noort purjetanud The Tall Ships Races regatil ja tänase seisuga saab veel 6 noort 2017. aasta suvel regatil osaleda. Lisaks Omaani Sultanaadi Stipendiumile oleme 2015. ja 2016. aastal välja andnud 11 Tallinna linna purjeõppestipendiumit, millele 2017. aasta kevadel lisandub veel 10.

Purjeõppeseltsi on nende aastate jooksul toetanud AS Tallinn Sadam, kelle abiga sai St. Iv 2015 uue grootpurje ja Vesta korraliku päästevarustuse. Meid on toetanud Sole Diesel mootorite maaletooja Tekno-Marine Ab ja OÜ Simplbooks. Tihedalt teeme koostööd TTÜ Eesti Mereakadeemia ja Kõrgema Sõjakooliga. Aastal 2016 soetasime Hooandja.ee keskkonnas loodud ühisrahastusprojektiga St. Ivile uue esipurje. Kõigi Purjeõppeseltsi toetajate kohta saate lugeda siit.

Oleme iga aastaga kasvanud ja meie tööpõld on laienenud. Alates 2014. aastast oleme taastanud purjeõppejahti Vesta, mis algaval hooajal taas merd sõitma hakkab ja võimaldab siis, kui St. Iv The Tall Ships Races 2017 regatil võistleb, jätkata purjeõppesõitudega Tallinna lahel ja Soome lahel. Sel suvel osaleb St. Iv kapten Margus Zahharovi ja vanemabi Linda Marie Ormuse juhtimisel taas The Tall Ships Races 2017 regatil. Tegutseme ühtlasi mentori rollis, sest oleme nõu ja jõuga toetamas TTÜ Eesti Mereakadeemia purjeõppejahi Tuulelind esimest The Tall Ships Races regatil osalemist aidates seeläbi Mereakadeemial oma kadettidele veel põhjalikumat haridust pakkuda. 17-18. juulil toome Tallinna Merepäevade raames Tallinnasse suure osa The Tall Ships Races 2017 regatilaevastikust, korraldades kõigi aegade suurima purjelaevade arvuga Tallinna Merepäevad. Kui keegi tahab selle suure ettevõtmise juures käe külge panna, siis siin lehel saab ennast vabatahtlikuna kirja panna.

Oleme kuue aastaga väga palju ära teinud, on olnud lihtsamaid ja raskemaid aegu, aga tänu maailma parimatele liikmetele, on selts pidevalt arenenud ja aina rohkem suutnud korda saata. Inimesed on meie suurim väärtus!

Life begins at the end of your comfort zone

Neale Donald Walsch