Purjeõppejaht St. Iv

Eesti lipu all seilava purjeõppejahi St. Iv kapten Margus Zahharov ja põhimeeskond on viimase paarikümne aasta jooksul korraldanud purjeõppesõite Läänemerel, Tallinna lahel ja Soome lahel ning osalenud Eesti meeskonnaga The Tall Ships Races regattidel Põhjamerel, Läänemerel, Atlandi ookeanil. Alates 2011. aastast on St. Iv võistelnud The Tall Ships Races avamereregattidel Eesti Noorte Purjeõppeseltsi “STA Estonia” egiidi all.

St. Iv on Conrad 1200 GT, mis ehitati kaugsõitudeks 1990. aastal Joseph Conradi Purjelaevatehases Poolas. St. Iv-i pikkus on 39 jalga ehk 11.85 meetrit, laius 4,05 meetrit ja süvis 2,2 meetrit. Masti kõrgus on 17,5 meetrit, kaal 9,5 t. ja DW 3 t. Purjestuselt on St. Iv topitaglastusega bermuuda sluup. Eespuri 55 m2, groot 34 m2, spinnaker kuni 120 m2.

St. Iv-il on 4 eraldi kajutit, ühiskajut ja kambüüs ning ta pakub piisavalt mugavusi pikkadeks purjesõitudeks avamerel. Jahi vööris on 2 vettpidavat vaheseina, isoleeritud purjerunduk ja kaks kahekohalist kajutit. Jahi keskosas on suur ühiskajut, kaardilaud, mugav kambüüs, tormiriiete ruum ja wc koos duširuumiga. Ahtris asub veel kaks kajutit.

St. Iv ajaloost

Esimest korda võistles St. Iv The Cutty Sark Tall Ships Races avamereregatil 1993. aastal ning saavutas esikoha oma võistlusklassis. Järgnevate aastate jooksul toodi kapten Margus Zahharovi juhtimisel koju mitmeid poodiumikohti Põhjamerel, Atlandil ja Läänemerel toimunud regattidelt. Nii võitis St. Iv 2011. aastal The Tall Ships Races regati võidusõitudel kolmanda, teise ja esimese koha ning kõikide võidusõitude kokkuvõttes üldvõidu ning tõi Eestisse The Tall Ships Races regattide C klassi üldvõidu karika Angela Cup-i. Pärast Atlandi ookeanil ja Põhjamerel toimunud regatti võitis St. Iv koduteel ka Läänemerel toimunud The Culture 2011 Tall Ships Regatta esimesel võidusõidu Klaipedast Euroopa Kultuuripealinna Turusse.

2012. aastal võistles St. Iv noortest koosneva meeskonnaga The Tall Ships Races 2012 regatil ja The Irish sea Tall Ships Regattal. The Tall Ships Races viis seekord võistlejad Atlandi ookeanile ning Eestimaa noored purjetasid Tallinnast Lõuna-Hispaaniasse ja tagasi koju. Teekonnal külastati Rootsit, Saksamaad, Belgiat, Suurbritanniat, Prantsusmaad, Portugali, Hispaaniat ja Iirimaad. Võisteldi kõigil kolmel The Tall Ships Races regati võidusõidul ning saavutati kõigil kolmel etapil teine koht. Samuti võisteldi The Irish Sea Tall Ships Races võistlusel, kus St. Iv sai kolmanda koha. Viies regatisadamas ja üheksas Cruise in Company sadamas suheldi kohalike elanike ja regatil osalejatega. Dublinis valis The Tall Ships Races laevastik Eesti purjeõppejahi St. Iv meeskonna 2012. aasta kõige sõbralikumaks ja abivalmimaks meeskonnaks kogu laevastikus ja St. Ivi meeskonnale anti üle The Friendship Trophy. Tänase päeva seisuga kuulub St. Iv nende kümne purjeka hulka kogu maailmast, kellele on läbi aegade see autasu osaks saanud. 2013. aastal oli St. Ivi meeskond taaskord poodiumil Läänemerel peetud The Tall Ships Races õppepurjekate avamereregatil saavutades teise koha ning 2014. aastal võitis St. Iv The Tall Ships Races 2014 regatil Põhjamerel üldvõidu oma võistlusklassis.